Eğitim

Türk-İslam Arkeolojisi Lisans Programı, Üniversitemiz Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi bünyesinde 2014 yılında kurulmuştur. Eğitim dili Türkçedir. Türk-İslam Arkeolojisi Bölümü'nü başarıyla tamamlayanlar “Türk-İslam Arkeolojisi” alanında Lisans Diplomasına sahip olurlar ve “Arkeolog” unvanı alırlar. 

Türk-İslam Arkeolojisi, sosyal bilimlerin insan ve insana dair olan birikimleri ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Programın en önemli başarı ölçütü, kültür varlıklarının ve daha özelde Türk-İslam medeniyetinin ürünü olan her tür arkeolojik malzemenin korunması ile gelecek kuşaklara aktarılması konusunda bilgi birikimine sahip bireyler yetiştirmektir.

Türk- İslam Arkeolojisi Lisans Programı'nda, öğrenciler 4 yıllık eğitimleri boyunca teorik derslerin yanı sıra 'Geleneksel Ahşap Süsleme Sanatında Teknik ve Uygulama' gibi uygulamalı dersler de alırlar. Ayrıca bölüm tarafından yürütülen kazı çalışmalarına katılarak Arkeolojik Alan Bilgisi ve Kazı Teknikleri konusunda deneyim sahibi olabilirler.

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi ile Türk-İslam Arkeolojisi Bölümü'nün derslikleri, Fakülte İhtisas Kitaplığı ile Merkez Kütüphane, bilgisayar laboratuvarı öğrencilerin tümünün kullanımına açıktır. Öğrenciler bilimsel toplantılar, sosyal tesisler ve spor alanlarının tüm olanaklarından yararlanır.

Bölüm dersleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.


Başa Dön